Tvořit se dá i s nejmenšími dětmi. Nevěříte? Pak rozhodně čtěte dál, protože vám ukážeme hned několik tipů na to, jak zapojit do tvoření děti už od 1 roku. Samozřejmě výsledkem nebude Mona Lisa jako od Leonarda da Vinci, ale o to v podstatě vůbec nejde. Cílem tvoření s dětmi není udělat dokonalý obrázek či výrobek, ale spíše děti zabavit a něco nového je přitom naučit.
Proč s dětmi tvořit?
► Při tvoření rozvíjíte kreativitu dětí, která se hodí nejen při výtvarných aktivitách, ale také v životě obecně.
► Trénujete jemnou motoriku a často také grafomotoriku, jejíž zvládnutí je důležité při nástupu do školy.
► Děti procvičují souhru oko-ruka, což je jeden z důležitých vývojových stupnů. Malé děti se potřebují naučit, aby ruce a nohy dělaly to, co by potřebují a chtějí. A k tomu hezky přispívá i kreativní hraní.
► Pro tvoření se děti seznamují s různými materiály a techniky tvoření. Poznávají svět z jiné stránky a snadno si také mohou najít něco, co je bude hodně bavit a zajistí hodiny zábavy.
► Tvoření cvičí trpělivost a přesnost, děti mohou popustit uzdu své fantazii, ale zároveň se díky různým postupům učí pracovat s pravidly.
Jenže co když tvoření není zrovna vaše parketa? Nebo nemáte čas pořád něco nového vymýšlet? Nebo se vám nechce kvůli krátkému tvoření kupovat hromada výtvarných pomůcek? Pak je snadná pomoc – kreativní sady, kde najdete vše potřebné a které jsou navíc maximálně uzpůsobené stáří dítěte. Takže stačí zvolit aktivitu dle věku a zábava může začít!
1) Malování vodou
Vodní omalovánky jsou jednou z prvních tvořivých aktivit, které se doporučuje pro děti od 1 roku. Proč jsou tak populární?
► jsou bezpečné
► nevzniká při nich velký nepořádek
► stačí malá síla a zručnost a pod rukama dítěte vzniká krásný barevný obrázek
► dítě ihned vidí výsledek svého snažení, což může motivovat k další tvorbě
Kreativní sady malování vodou kromě obrázků obsahují také nástroj, kterým se maluje. Obvykle se jedná o štětec nebo vodou plnící pero. Malovat vodou se ale dá také pomocí prstíků – stačí namočit prst do misky s vodou a jemně s ním potřít obrázek.
2) Prstové barvy
Malé děti si rády vše osahají na vlastní prsty. Stejným způsobem postupují u tvoření. Tak proč tyto dvě aktivity nespojit? Prstové malování:
► je nejjednodušší aktivitou pro malé děti – stačí namočit prstík do barvy a otisknout ho na papír
► děti zvládnout hravě samy
► dá se využít různými způsoby (dělat tečky, čáry nebo třeba rozmazat barvy na celobarevný obrázek)
► pokud se bojíte nepořádku, existují také barvy v tubě, které prstík nahradí
3) Lepení
Jednoduchou technikou, která je vhodná pro malé děti, je také lepení. V tomto případě ale obzvláště platí, že je nutné aktivitu přizpůsobit věku dítěte. A proto zapomeňte na klasické lepidlo do ruky a papír. Použijte buď samolepky nebo prstová lepidla:
► děti mohou snadno přilepit jednotlivé prvky
► učí se pracovat dle předlohy
► trénují hmat a jemnou motoriku